titanchatbanner

موانع تعهدات ارزی صادرکنندگان فرش

عنوان 20- عبدالله بهرامی رئیس اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان فرش با اشاره به اینکه از سال 1376 این صنعت تحت تاثیر تحریم های آمریکا قرار گرفت و به همین دلیل فرصت صادرات به این کشور را از دست دادیم. گفته می شود: از سوی دیگر، تعهد ارزی برای صادرکنندگان فرش، صادرات فرش را از 500 میلیون دلار به 50 میلیون دلار کاهش داده است.

وی در ادامه به مشکلات صنعت فرش اشاره کرد و افزود: سال گذشته صادرات فرش به 60 میلیون دلار رسید. فرش ایرانی به دلیل نداشتن شناسنامه به صورت رسمی خرید، فروش و صادر نمی شد و گاها فرش های ایرانی با نام تاجرانی از ترکیه، پاکستان، هند و سایر کشورها به بازارهای جهانی صادر می شد، اما شناسنامه فرش ایرانی. از شهریور ماه سال جاری تهیه شد. .

مدیرکل اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی فرش شهری و روستایی ایران درباره شناسنامه فرش ایرانی گفت: این شناسنامه حاوی اطلاعاتی از قبیل مواد اولیه، کارخانه تولید، محل تولید، کیفیت، استاندارد و سایر مشخصات و پس از آن است. فرش ایرانی دارای کارت شناسایی می باشد. در حالی که پیش از این امکان بیمه صادرات محصولات فرش وجود نداشت و در صورت بروز مشکل در تحویل فرش یا سرقت امکان ردیابی آن وجود نداشت و بنابراین محصولات فرش ایرانی به نام فروخته می شد. تجار از کشورهای رقیب مانند هند، پاکستان و حتی چین.

بهرامی تصریح کرد: با تصویب فرش ایرانی، جایگاه اصیل فرش به عنوان یک صنعت بومی و ملی ایران به دست می آید و از این پس محصولات ایرانی به کشورهای خارجی صادر نمی شود و در دنیا به رسمیت شناخته می شود. دارای کد رهگیری قابل ردیابی و رهگیری بوده و محموله فرش صادراتی را می توان بیمه کرد.

بهرامی گفت: به عنوان مثال در یک کشور آفریقایی محصولات ایرانی وجود داشت که تاجران ایرانی تا به حال ندیده بودند. این موضوع به دلیل نداشتن شناسنامه فرش بود، از قدیم تاجران سنتی نیز وجود داشتند، اما متأسفانه جوانان جای آنها را نگرفتند و اکنون شبکه صادرات و توزیع فرش به خارج از کشور به دست تاجران افتاده است. از کشورهای همسایه مانند پاکستان، هند و ترکیه.

وی در ادامه گفت: با تهیه پاسپورت فرش ایرانی، در کنار کسب بازارهای خارجی، نام و برند فرش ایرانی در کشورها برجسته می شود، ردیابی و استفاده از ارزش افزوده در صنعت فرش نیز امکان پذیر می شود. به عنوان یک هویت ایرانی

بهرامی با تاکید بر اینکه شناسنامه فرش ایرانی که روی محصول گذاشته می شود می تواند از جعل در این صنعت جلوگیری کند، گفت: به این ترتیب هنر صنعت فرش ایران می تواند بار دیگر در رقابت سالم در بازارهای خارجی پیروز شود./تسنیم

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما